مروری بر کتاب حق نوشتن

کتابی از جولیا کامرون – مترجم: سیمین موحد

کتاب‌های زیادی برای راه‌نمایی مسایل مختلف زندگی وجود دارند. گاهی چنین کتاب‌ها را که میخوانم متوجه میشوم، مخاطب آنها افرادیاند که نسبتآ مسوولیت کمتر در قبال خانه و خانواده دارند. به همین دلیل افرادی که متاهل اند و فرزند دارند نمی‌توانند به سادگیِ افرادمجرد از محتوا و مهارت‌های ارایه شده‌ی کتاب استفاده آنچنانی نمایند.

یک ماه قبل کتاب #حق_نوشتن را مطالعه کردم. این کتاب توسط مادری که هم مسوولیت فرزندش را داشته و هم نویسنده موفقی است به رشته تحریر در آمده است. تا جایی در این کتاب تکنیک‌های برای افرادی که مسوولیت خانه و خانواده را دارند، نیز ارایه شده است. جولیا کامرون معلم، نویسنده، نمایشنامه نویس، رمان نویس، فیلمساز، آهنگساز و روزنامه نگار می‌باشد که معتقد است همه می‌توانند بنویسند.

این کتاب فقط برای نویسنده های آماتور نه، بلکه برای همه نویسندها نوشته شده، و تاکید می‌کند که دست از خودسانسوری بردارید و ترس از انتقاد شدن نداشته باشید. در نوشتن نباید سخت گرفت و گاهی ضرورت است که نوشتن را به مثابه درمانگر در نظر داشت.

صراحت کتاب در این است که نویسنده نباید نوشتن را به خود خیلی سخت بگیرد. او تاکید می‌کند که در پروسهِ نوشتن باید راحت باشید، چون نوشتن و ویرایش دو کار مجزا از هم است و در دو زمان جداگانه از هم اتفاق می‌افتد.

نوشتن و خواندن برای بعضی حتی از غذای چاشت و شب مهم‌تر است. گاهی نویسنده فکر میکند که به غذا و یا آب ضرورت ندارد ولی عطش نوشتن دارد. همین عشق به نوشتن است که راه گشا گردیده و قلم بی مهابا بر روی کاغذ به حرکت در می‌آید و صحنه‌ها می‌سازد.

جذابیت دیگری کتاب حق نوشتن در این است که در ختم هر فصلِ کتاب، تمرین ارایه گردیده که این باعث می‌گردد خواننده با نوشتنکمی بیشتر خو بگیرد.

پیکرسازان با  با تراشیدن سنگها و با گچ‌ مجسمه می‌سازند و نویسنده‌ها با رها کردن قلم بر روی کاغذ شخصیت می‌سازند. شاعر باکلمات شهکار تولید می‌کند و شعر می‌سراید و نویسنده با کلمات زندگی می‌سازد و قصه می‌گوید.

من با وجودی که یک بار این کتاب را خواندم و تمرینات آن را انجام دادم، با خود عهد کردم که آن را مجددآ خوانده و تمرینات را هم دوبارهبنویسم، چون آنقدر این تمرینات جذاب و عالی هستند که با صداقت تمام آنچه در ذهن و دلت است را می‌نویسی.

بعضی انسانها از شنیدن موسیقی لذت می‌برند، بعضی خود را با فیلم دیدن مشغول می‌کنند و تعدادی هم با نوشتن اشباع می‌گردند. بههمین دلیل مهم این است که ما علایق خود را بیابیم و برای پُرمایه و پُربار شدن آن تلاش ورزیم.

اگر خواستید این کتاب را بخوانید، حتمآ دفترچه‌ی یادداشت جذابی هم برای‌ تان تهیه کنید و در اخیر هر فصل تمرین ارایه شده را انجام داده و در دفترچه‌ی تان بنویسید. در ختم کتاب خواهید دید که تعداد انبوهی از کلمات در لای برگ های دفترچه‌ی تان خوابیده که تمام شان از ذهن و قلب شما سرچشمه گرفته بر روی کاغذ ریخته شده اند و با مرور آن‌ ها مطمینآ لذت خواهید برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *