مروری بر کتاب اتاقی از آن خود


به آخرین صفحه‌هایت رسیده بودم، خوشحال و سرمست از محتوایت بودم که خبر ترور دو قاضیِ زن روز را برایم به شدت تاریک و تار ساخت و لذت خواندن تو را برایم تبدیل به زهر نمود.‌

من در لابلای صفحات تو در پی پاسخ ویرجینیا وولف بودم که چرا تعداد نویسندگان زن به شهرت و فراوانی مردان نیستند که دو قاضی زن در کابل، شهر مهیج، در خون تپیدند و جان دادند.

من در پی دانستن این بودم که زن چگونه می‌تواند داستان بنویسد که آنجا سوگوار از دست دادن کادرهای علمی بودند.

من در صفحات تو داشتم نفس میکشیدم که آنجا زنی در گوشه‌ی منزلش از جانب همسرش به شدت توهین شد و دلش شکست.

ویرجینیا وولف معتقد است که یک زن استقلال مالی و اتاقی فراتر از فضای اتاق نشیمن، خواب و آشپزخانه داشته باشد تا بتواند داستان بنویسد. اما من دو عنصر دیگر بر این مقوله را نیز علاوه میکنم تا زن بتواند بنویسد. در جامعه ما اگر زن بخواهد بنویسید،علاوه بر اتاقی از آن خود و پول، باید  در خانه و اجتماع از فضای برخوردار باشد تا آزادانه در آن بیاندیشد و ابراز عقیده نماید. در منزل و جامعه به اندازه‌ی مهم شمرده شود که بتواند آزادانه عقایدش را بیان کند. در عین حال بعد از ابراز نظر در منزل و جامعه باید مصوون باشد و امنیت داشته باشد. در غیر آن سالها باید مورد توهین و تحقیر قرار گیرد و چه بسا که گاهی به قتل برسد.

اتاقی از آن خود برای من استعارهِ است برای داشتن زمان آزاد برای زن. تا بتواند از آن برای رشد فردی، نوشتنو دیگر کارهای مورد علاقه‌اش استفاده کند.

در جوامع شرقی اکثرا زن اصلا وقت ندارد، تمام وقتش پر است با بچه داری، پختن، شستن و مراقبت از فرزندان. گاهی با خود می اندیشم؛ زنی که برای خود وقت ندارد چگونه خواهد توانست بنویسد و آن هم داستان.

زنان در طول تاریخ یا الهه میشدند و پرستیده میشدند و بهشت زیر پایشان قرار می‌گرفت و یا حقیر شمرده میشدند و عقل شانکمتر پنداشته میشد. نویسنده در این کتاب دست به تحقیق در گذشته می‌زند و در مورد وضعیت زنان می‌گوید.

نویسنده معتقد است که بر هریک از ما دو نیرو حاکم است. یکی مذکر و دیگری مونث. در مغز مرد، نیروی مرد بر زن حاکم است و درمغز زن، نیروی زن بر مرد حاکم است. بنابراین وضعیت عادی و آسایش‌خاطر زمانی برقرار می‌شود که این دو باهم در هم‌آهنگی باهم زندگی کنند و از نظر روحی تشریک مساعی داشته باشند.

این کتاب را بخوانید و بررسی کنید که کدام نیرو در مغز شما حاکم است و برای برابری این دو نیرو بکوشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *