زن و جامعه

 در جامعه‌ی به شدت مردسالار کشورمان در تمام مباحث اجتماعی، سیاسی و خانوادگی حقوق زن نقص میگردد.

مثلآ اگر یک زن لحظه‌ی در سرک توقف نماید، موترها برایش چراغ میزنند، مردها متلک و پرزه‌پرانی مینمایند و پولیس و ترافیک هم با چشمان شان زن را میخورند، اگر اعتراض نمایی میگویند خانه بنشین و بیرون نرو.

در حال‌که می‌توان فرهنگ و نحوه تربیه کردن اولادهای مان را تغییر بدهیم که این فضای عمومی و باز را نه تنها حق مردان بلکه حق زنان نیز بپندارند. برای اولادهای مان فرهنگ احترام را بیاموزانیم و از طفولیت آنها را انسان تربیه نماییم تا مرد و زن. در بحث های سیاسی همچنان حق زن تلف شده، در بزرگ‌ترین بحث های سیاسی کشور سهم به سزای برا‌ی‌شان داده نمی‌شود و بالاخره همه گیر می‌دهند به حجاب زن. در مباحث خانوادگی نیز متاسفانه چنین است، دختر و پسری که تازه ازدواج مینمایند، در این پیوند مرد همیشه خود را در اوج بلوغیت شعور می‌پندارد و فکر می‌کند هر آنچه که وی میگوید و می‌اندیشد درست است و از نظر وی بلوغیت شعوری زن کم است، در حالی که ممکن است زن دانسته‌‌تر از وی باشد. به همین ترتیب بد دادن زن، ازدواج اجباری، فردشماره دو شمرده شدن زن، حتی اجازه ندادن به اظهار  نظر و این که هرچه مرد گفت زن باید بگوید «چشم» که از جمله شاخصه‌هایبارز جامعه به شدت مردسالار و  ضد زن  و فرهنگ زن ستیز جامعه ما است.

 برای رهای از این بدبختی به قول سهراب سپهری« چشمان را باید شست و جوری دیگری باید دید». ما باید دوباره برخوردهای مان، ارزش‌گذاری‌های مان و اندیشه های مان را مرور نماییم و نواقص را اصلاح کنیم تا انسانی‌تر زندگی نماییم. حالا اگر بپردازیم به صحبتهای اخیر آقای تنویر (نمیدانم به معنی روشنی تعبیر نماییم یا تاریکی)،صحبتهای وی از هر منظر ضد زن، به شدت جاطلبانه و نقص آشکار حقوق اقوام دیگر  است، چنین برداشت میشود که وی زن را برابر به کنیز دانسته که از دستش گرفته و به نکاح دیگری در بیاورد و خود زن هیچ‌گونه حقی در این راستا نداشته باشد، ادبیات وی خیلی زننده ومتاثر کننده‌ست. من منحیث یک زن این گفتار وی را که نقض آشکار حقوق خود و همنوعانم میدانم و آن را تاسف بار میپندارم.

امیدوارم روزیبرسد که حداقل تحصیل‌کرده‌های کشورم زن را منحیث انسان بالغ، هوشیار، دانا و آگاه بپندارد نه منحیث یک شی، جنس، ربات، منفعل و نافهم، «تحصیل‌کرده‌ها» به این دلیل گفتم که این چنین اشخاص آگاهانه ضد زن اند و آگاهانه از آزار و اذیت نمودن زن لذت میبرند.

به امید جامعه عاری از خشونت برای زن و مرد کشورم و این چنین کمپاین ۱۶ روزه‌ی مقابله علیه خشونت علیه زن را به اتمام میرسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *