آمادگی برای ماه رمضان

ماه رمضان،‌ ماهی است که قرآن کریم در آن نازل شده است. آن را ماه مهمانی خدا نیز میدانند. ماهی است که روزه در آن بر مسلمانان واجب است. کارهای چون تلاوت و ختم قرآن کریم، احیای شب‌های قدر، دعا و استغفار در آن صورت میگیرد. در عین حال کمک به نیازمندان و افطاری دادن از دیگر کارهای است که مسلمانان در این ماه انجام میدهند.

برای این که از این ماه مبارک فیض کامل ببریم، نیاز است که با آمادگی کامل پذیرای آن باشیم. برای این کار، من تصمیم دارم کار های ذیل را انجام دهم و میخواهم آنها را با شما نیز به اشتراک بگذارم؛

  • ورزش سبکی را از همین حالا آغاز کرده و این تمرین را در ماه رمضان هم انجام دهید. تمرینات سبک برای حفظ و افزایش انرژی مفید بوده و در عین حال شما را سرحال نگه میدارد.
  • از همین حالا رژیم غذایی سالمی را شروع نمایید. نه پُرخوری کنید و نه کم خوری بلکه تعادل را حفظ نموده و بدن را با سالم خوری عادت دهید.
  • آب فراوان بنوشید. مخصوصآ کسانی که مانند من عاشق چای هستند، از همین حالا برای این که در ماه رمضان سردرد نگیرند، کم کم نوشیدن آب را جای‌گزین چای نمایند.
  • اگر میخواهد برعلاوه نمازهای پنج‌گانه، تهجد هم ادا نمایید،‌ شب‌ها دیر نخوابید تا بتوانید برای نماز تهجد بیدار شوید. این کار بدن شما را برای بیدار شدن در سحری نیز آماده می‌سازد.
  • برای جلوگیری از خستگی در ماه رمضان، در صورت امکان، مواد غذایی مورد نیاز را که قابل نگهداری باشد قبل از فرا رسیدن این ماه خریداری نموده و ذخیره نمایید تا در جریان ماه رمضان نیاز نباشد هر روز به خرید بروید.
  • اکثرآ اعضای خانواده که مسوولیت پختن غذا را دارند، ساعت‌ها برای پخت‌وپز در آشپزخانه میگذرانند. برنامه ریزی کنید که قبل از قبل خوراکی های افطاری را تهیه و فریز نمایید تا کمتر وقت تان در آشپزخانه سپری گردد. مثلآ من منتو، آشک، بولانی و بعضی غذاهای دیگر را آماده ساخته ودر فریزر نگهداری مینمایم. این کار باعث میشود که وقت کمترم در آشپزخانه بگذرد، مخصوصآ این که کم کم هوا دارد گرم هم میشود.
  • یکی از مهمترین عنعنه در بین ما افغان ها این است که در روزهای رمضان خود را از دست و پا می‌اندازیم و منزل را پاک کاری شدید و کامل می‌نماییم که حتی کف دستان مان پوست می‌اندازند. این کار باعث میشود که فشار مضاعف بر ما وارد گردد، روزه و خستگی ناشی از پاک‌کاری منزل. گاهی هم چه بسا که در روزهای عید، آنقدر خسته میباشیم که هیچ لذتی از آن نمی‌بریم. از همین حالا بعضی کارهای که امکان پذیر است را انجام دهید تا کمی از خستگی پاک‌کاری منزل در ماه رمضان کاسته شود.
  • ماه رمضان را برخود و دیگران سخت نگیریم، بدخویی و بد رفتاری ننماییم تا از برکت این ماه پر میمنت فیض ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *