انضباط فردی

هرگاه انسان‌های منظم و سازمان یافته را دیدید، باور داشته باشید که آنها این گونه تولد نشده‌اند. چون آنها، عادت های سالم را در زندگی خود وارد نموده‌اند. بعدآ این عادت ها برای شان به منش همیشگی مبدل گشته و به این ترتیب زندگی شان نظم یافته است.

 

تعدادی شاید فکر کنند، آدم‌های بی نظمی هستند. تا زمانی که متعهد به آموختن مهارت های مختلف برای نظم زندگی هستید، اصلآ جای نگرانی نیست. چون با آموختن این مهارتها میتوانید نظم را مجددآ به زندگی تان برگردانید.

 

این نظم با برنامه ریزی، یادداشت کردن، رد کردن موارد غیر ضروری ، سازماندهی،‌ تفویض مسوولیت و صلاحیت‌ها و سحرخیزی صورت می‌‌پذیرد. نظم تا زمانی ادامه در زندگی شما خواهد بود که کارهای متذکره را همه وقت تمرین نمایید و به فرد سازمان یافته و منظم مبدل گردید.

 

برای انظباط شخصی، من کارهای ذیل را همه روزه انجام میدهم. این گام‌ها سبب شده است تا زندگی و کارهای شخصی‌ام سروسامانی بهتری داشته باشند. اگر شما هم علاقه دارید نظم در زندگی تان رونما گردد نکات ذیل را در نظر گرفته و برای انجام آنها اقدام نمایید؛

 

  1. آنچه را میخواهید انجام دهید لیست نمایید.

همه چیز را بنویسید، این لیست ممکن شامل خرید ها، دیکور منزل، تاریخ ملاقات ها، تاریخ تولد ها، انجام کارهای ضروری و دیگر مسایل گردد. هرچه را که در نظر دارید تا انجامش دهید لیست نمایید. من برای این کار از دفترچه بولت ژورنال استفاده مینمایم.

 

  1. برای انجام کارها؛ زمان تعیین نموده و ضرب الاجل ها را مشخص نمایید.

انسان های با انضباط هرگز زمان را هدر نمیدهند. این چنین افراد روزنگار، برنامه‌ی هفته، ماهانه و حتا سالانه دارند. آنها اهداف شان را تعیین نموده و ضرب الاجل‌ها را مشخص مینمایند. افراد با انظباط قاعدتآ به تمام برنامه های شان پابند اند و در عین حال روزانه زمانی را هم برای کارهای غیر قابل پیش بینی کنار میگذارند، تا در صورت وقوع، دست‌و‌پاچه نگردند. همه‌ی این کارها سبب میگردد تا اهداف شان را به سادگی به دست آرند. چنین افراد به این اصول پایبندی همیشگی دارند.

 

  1. کارها را به تعویق نیاندازید.

انسان ها به هر اندازه‌ی که کارها را به تعویق بیاندازند، به همان اندازه انجام آن‌ها برایشان چالش بر انگیز میگردد. برای این که کمتر دچار استرس و ملال شوید، نیاز است که به نظم رو بیاورید. یکی از اقدامات، انجام کارها به وقت آن است. گاهی به اندازه‌ی که کارها به تعویق انداخته می‌شود، انجام شان زمان نمی‌برد. پس آنچه که مدت‌هاست روی میز قرار دارد و برای انجام آن امروز و فردا می‌نمایید، را سریعآ انجام دهید تا راه برای کارهای جدید باز گردد.

 

  1. برای هرچیز مکان مشخصی در نظر داشته باشید

برای داشتن زندگی منظم، نیاز است که هر چیز مکان مشخصی داشته باشد. با این کار کمک مینمایید تا نظم در زندگی ایجاد شده و از ضایع شدن وقت جلوگیری گردد. به هر اندازه که اطراف تان منظم و سبک باشد به همان اندازه میتوانید با خیال راحت و اعصاب آرام و بدون حواس‌پرتی به کارهای خود برسید.

 

  1. از شلوغی در برنامه ها جلوگیری نمایید

افراد موفق هر هفته برای تعیین اولویت های کاری و شخصی شان وقت میگذارند. برنامه ریزی مینمایند و کارهای شان را مطابق آن انجام میدهند. افراد با انضباط زمان مشخصی را برای برنامه ریزی تعیین مینمایند. این کار سبب میگردد که بدانند چه کار را چگونه و در کدام بازده زمانی انجام دهند. اولویت های کارهای شان را مشخص نموده و از شلوغی جلوگیری مینمایند.

 

  1. تعدادی صلاحیت ها و مسوولیت ها را واگذار نمایید.

افرادی که انضاط دارند، بدین معنا نیست که تمام صلاحیت‌ها را خودش داشته باشند و یا تمام کارها را به تنهایی انجام دهند. افراد موفق لیست کارهای شان را مرور می‌نمایند و تعداد کارهای را که میشود به دیگران تفویض نمود،‌ واگذار مینمایند. این کار سبب میگردد که هم همکاری دیگران را داشته باشند و هم برنامه های شان را خلوت‌تر نموده و با تمرکز و بازده بیشتر کار نمایند.

 

  1. بیشتر تلاش نمایید

سخت کار کردن در واقع، نظم بیشتر را در زندگی بار می آورد. همانطور که بعضی کارها را به دیگران سپردید، برای کارهای باقی مانده تلاش کنید تا نتایج ملموس از آنها به دست آرید. تلاش موثر سبب میشود که کارهای برنامه ریزی شده، به بهترین شکل انجام شود و دست‌آوردهای موثر داشته باشد و در نتیجه‌ از بازده آن لذت خواهید برد.

 

  1. سحرخیز باشید

ساعات اولیه صبح، معمولآ بهترین و پُربارترین زمان روز هستند. در این ساعات مسایل حواس پرتی به شدت کم است، به همین دلیل میتوان سریع به کارهای پلان شده رسیدگی نمود.

اما سحرخیزی به تنهایی جایی را نمیگیرد‌، اگر از آن ساعات استفاده بهینه نگردد. به همین دلیل مهم است که بر علاوه سحرخیزی، بدانید، چه کارها را میخواهید در این ساعات روز انجام دهید و تمرکز شما روی چه کارها باشد.

در ساعات اولیه روز، میتوانید برنامه ریزی روزمره را مرور نمایید و به موثریت آن با اضافه کردن اولویتها و یا کاهش دادن کارهای غیر ضروری بیافزایید.

 

  1. غذای صحی بخورید.

سحرخیز بودن برعلاوه‌ی رسیدگی به کارها، کمک مینماید تا صبحانه سالم برای خود و خانواده تهیه نمایید. سالاد، میوه، سموتی های سبز میتوانند برای آغاز روز موثر باشند.  صبحانه یکی از وعده های مهم غذایی به شمار میرود چون انرژی لازم را برای آغاز روز برای بدن میدهد. به همین دلیل به هیچ وجهه نباید آن را از تقسیم اوقات غذایی حذف نمود.

 

  1. ورزش صبحگاهی یا پیاده روی را فراموش نکنید.

برای سرحال بودن، روزانه به مدت ۱۵ دقیقه ورزش صبحگاهی نیاز است. ورزش صبحگاهی باعث افزایش آدرنالین در بدن میگردد. آدرنالین سبب افزایش هوشیاری شده و بر خواب آلودگی غلبه مینماید.

اگر ورزش صبحگاهی را دوست ندارید، پس پیاده روی گزینه بهتری است که روزانه میتوانید انجام دهید. پیاده روی باید بدون حواس پرتی صورت گیرد. به همین دلیل آنچه سبب حواس‌پرتی شما میگردد را از برنامه‌ی پیاده روی حذف نمایید.

 

حرف آخر این که؛ زندگی در این دور زمانه‌ی به شدت مضطرب و پر سروصدا، چالش برانگیز است. انسان‌ها با انبوهی از اطلاعات، مسایل و سردرگمی‌ها مواجه اند. بسیار کم افراد اند که زندگی شان به شکل ایده‌آل با انضباط است. به همین دلیل ما واقعآ نیاز داریم به هم کمک نماییم، با هم گفتگو کنیم و از تجربه‌های همدیگر بیاموزیم. تا بر این حجمِ خستگی و آشفتگی غالب گردیم. بهترین کار به نظر من یادگیری سازماندهی و مهارت‌های اند که بیاموزیم. یا پیاده کردن این مهارت ها می‌توانیم از دردسرهای بزرگ جلوگیری نموده و نفس راحت بکشیم و از زندگی لذت ببریم.

 

موارد که در بالا ذکر شد، به تنهایی اقدامات خاص برای نظم زندگی نیستند،‌ بلکه هر فرد تجربه‌های زیسته‌ی خود را در این راستا دارد. به همین دلیل اگر ما تجارب خود را در این راستا با دوستان به اشتراک بگذاریم، میتوانیم با کمک همدیگر از سردرگمی بدر شده و از زندگی ساده و خوب لذت ببریم.

 

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *